A Fővárosi Közgyűlés az aláírások ellenőrzése után elrendeli a népszavazást az olimpiai pályázatról, majd a döntést azonnal meg is támadja a bíróság előtt okafogyottságra hivatkozva.
„Az eljárás elsőre talán túlzottan összetettnek tűnhet, a szabály indokát azonban leginkább egy bonyolultabb népszavazási kérdés esete világíthatja meg. Ha egy nagyberuházás (például egy ingatlanfejlesztés) esetén a sikeres aláírásgyűjtéstől megrettenve a helyi-képviselő testület átalakítja a javaslatot, és kisebb területen, vagy részben más profillal akarna a korábbi tervekhez hasonló ötletet megvalósítani, akkor nem lenne szerencsés, ha már első körben is maga dönthetne arról, hogy ez okafogyottá teszi-e a népszavazást, vagy sem – hiszen a döntés végső soron éppen őt kötelezheti.
A fentiekből következik, hogy Budapest esetében is hasonló forgatókönyv szerint zajlanak majd az események, ha a Fővárosi Közgyűlés visszavonja a pályázatot. A népszavazási törvény a helyi népszavazásoknál ugyanis arra sem ad lehetőséget, hogy a szervező az aláírásgyűjtő ív benyújtását követően megakadályozza a népszavazás kiírását, ezért a Momentum, ha akarná, sem tudná már visszavonni a népszavazási kezdeményezését.
Vagyis a pályázat visszavonása esetén a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a Fővárosi Közgyűlés az aláírások ellenőrzése után elrendeli a népszavazást az olimpiai pályázatról, majd a döntést azonnal meg is támadja a bíróság előtt okafogyottságra hivatkozva. A bíróság ennek nagy valószínűséggel helyt fog adni, és végül megsemmisíti a népszavazást elrendelő határozatot.”